Praca w dziedzinie IT się opłaca i gwarantuje kobietom dynamiczny rozwój zawodowy - przekonywali prelegenci konferencji „Informatyka jest kobietą!”, zorganizowanej przez Technopark Pomerania.
Jak wynika z badań Gender Research przeprowadzonych na zlecenie firmy CISCO - stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny.
„Kobiety są takimi samymi informatykami jak mężczyźni. Produkty informatyczne nie są tworzone tylko dla mężczyzn, dlatego bardzo przydatne jest także kobiece spojrzenie. Dlatego kobiety powinny bardziej angażować się w branżę informatyczną, która oferuje wiele miejsc pracy” – przekonywał Rafał Malujda z Klastra ICT Pomorze Zachodnie.
Tymczasem kobiety stanowią tylko 10 proc. specjalistów branży informatycznej. Zdaniem prelegentów konferencji „Informatyka jest kobietą!” taka sytuacja jest wynikiem stereotypowego myślenia i postrzegania branży związanej z internetem jako męskiego świata.
„Na rynku pracy jest niedobór specjalistów z branży informatycznej i w najbliższych latach będzie ich brakowało - nie tylko w Szczecinie czy Polsce, ale w całej Europie. Dodatkowo wskaźnik kobiet aktywnych zawodowo jest dużo niższy niż w przypadku mężczyzn. Młode dziewczyny nie decydują się na studiowanie kierunków informatycznych, ponieważ stereotypowo postrzegają branżę informatyczną jako dziedzinę męską” – wskazuje Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.
Aby burzyć stereotyp informatyki jako męskiej branży, Technopark Pomerania przeprowadza kampanię promocyjną, zachęcającą kobiety do aktywności zawodowej w dziedzinie IT.
"Przy współpracy z przedsiębiorcami z branży IT chcemy przekazać nauczycielom informatyki nie tylko wiedzę z zakresu najnowszych technologii, ale także zachęcać ich do tego, aby już na wczesnym etapie edukacji kształtowali świadomość uczniów i przekonywali ich, że branża informatyczna gwarantuje dobrą i satysfakcjonującą pracę także kobietom. Nie stereotyp powinien być najważniejszym kryterium w wyborze przyszłej pracy, ale umiejętności" – wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.
Marta Hozer-Koćmiel z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego wyjaśnia, że branża informatyczna gwarantuje pracę, w której ceni się kreatywność i innowacyjność. Zapewnia także wysokie zarobki. W 2012 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło ok. 3,5 tys. zł, a w branży IT blisko 7 tys. zł. Ponadto umożliwia pracę w zespołach złożonych z młodych i energicznych ludzi.
"Dodatkowo ścieżka kariery w tym sektorze jest jasno zdefiniowana, co pozwala na dynamiczny rozwój zawodowy. Jest to zwykle praca, która oferuje wyjazdy i możliwość nawiązywania szerokich kontaktów zagranicznych, a także poszerzanie wiedzy. Szczególnie ważne z perspektywy kobiet są też elastyczne warunki pracy – można pracować zdalnie w domu, często istnieje też możliwość przychodzenia do pracy w określonych godzinach" – podkreśla Hozer-Koćmiel.
Praca w dziedzinie IT często nie wymaga wykształcenia w tym zakresie. "Nie trzeba mieć wykształcenia technicznego, aby działać w branży informatycznej. Kobiety z wykształceniem humanistycznym mogą sobie świetnie radzić na takich stanowiskach w dziedzinie IT jak m.in. tester, grafik, menedżer projektów czy specjalista ds. PR i Marketingu" – mówi Ewa Galant, koordynatorka kobiecej społeczności IT w Szczecinie - Geek Girls Carrots.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
grafika: fotolia.pl
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.