W związku z dużym popytem na blogi, wiele firm zauważyło możliwość zarobku. Obecnie możemy wybierać spośród wielu systemów blogowych, jednak przeciętny użytkownik może mieć problem z wybraniem tego odpowiedniego. Nie ma bowiem jednego najlepszego systemu blogowego, wszystkie mają swoje wady i zalety. Należy więc wybrać taki, który jest najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.
Gotowe systemy blogowe
Jeśli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na konfigurację bloga, czy też zwyczajnie nie posiadamy wymaganych umiejętności, możemy skorzystać z gotowych już silników blogowych. Znajdziemy je w serwisach typu wordpress.com, blogspot.com, czy w jednym z naszych rodzimych serwisów blogowych, np. na serwerach onet.pl. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wystarczy założyć konto i od razu możemy pisać co tylko chcemy! Posiada to oczywiście swoje minusy, jak np. ograniczoną możliwość edycji wyglądu bloga (wordpress zezwala na pełną edycję dopiero po wykupieniu pakietu premium), jednak jeśli nie zależy nam na całkowicie spersonalizowanym wyglądzie, to serwisy te będą strzałem w dziesiątkę. Posiadają one wbudowany pakiet narzędzi w panelu administracyjnym, gdzie łatwo można operować naszym blogiem, dodawać wpisy, sprawdzać statystyki popularności, komentarze, zmieniać ogólne i szczegółowe ustawienia naszego bloga.
Własny hosting
Drugim sposobem jest zainstalowanie silnika blogowego (np. udostępnianego przez wordpress) na własnym hostingu. Wiąże się to oczywiście z zakupem hostingu i najczęściej dodatkowo domeny, co może wynieść nas nawet i 200zł rocznie. Plusem tego rozwiązania jest pełen dostęp do wszystkich funkcji bloga oraz dowolne ich zmienianie. Mamy pełen wachlarz możliwości i nic nas praktycznie nie ogranicza. Do tego jednak trzeba mieć sporą wiedzę z dziedziny informatyki, ponieważ najczęściej instalacja może być skomplikowana dla niedoświadczonych użytkowników, chociaż niektóre silniki mają już wbudowany autoinstalator. Ten sposób blogowania wybierają jednak osoby nastawione na sukces bloga lub te, które do tej pory pracowały na gotowych serwisach blogowych, a ich internetowe pamiętniki stały się na tyle popularne, że chcą zwiększyć ich funkcjonalność przechodząc na własny hosting.
Jak widzimy, mamy dwa podstawowe sposoby założenia bloga. To, który wybierzemy, zależy już od naszych potrzeb, jak i wymagań w stosunku do tego, co nasz blog ma oferować.
Jak prowadzić bloga?
Jeśli już decydujemy się na prowadzenie bloga, warto to robić z głową. W Internecie jest tysiące podobnych stron, a wiele z nich tak naprawdę niewiele może zaoferować użytkownikom. Podstawowym zadaniem jest zdobycie czytelników i dostarczanie im ciekawych treści, które zatrzymają ich dłużej na naszym blogu. Autor powinien nie tylko znać zasady ortografii i gramatyki, ale i mieć tak zwane „lekkie pióro”. Dopiero wtedy można zabrać się za dodawanie wpisów. Mogą to być np. informacje i felietony sportowe, muzyczne, filmowe, o grach komputerowych bądź własne przemyślenia na temat miłości, nauki czy wydarzeń z kraju i ze świata. Nie trzeba chyba dodawać, że redaktor musi znać się na opisywanej tematyce – w przeciwnym wypadku może jedynie narazić się na nieprzyjemne komentarze czytelników.
Czy na blogu można zarobić?
To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe, jednak pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim odpowiednia tematyka bloga, która przyciągnie użytkowników i będzie dla nich przydatna. Mogą to być np. wpisy o przydatnych darmowych usługach, ciekawych podróżach, dobrych stronach w internecie, modzie czy recenzje płyt, filmów i książek. Druga sprawa to promocja – w tym celu warto wykorzystać serwisy społecznościowe, katalogi stron czy po prostu znajomych. O popularności bloga czy każdej innej strony www świadczą statystyki odwiedzin i odsłon – tylko wysoka liczba użytkowników przyciągnie potencjalnych reklamodawców. Trzeba także pamiętać, że prowadzenie bloga w celach zarobkowych wymaga czasu, a efekty przyjdą (lub nie) dopiero po pewnym czasie. Warto więc przeanalizować sobie, czy podołamy takiemu zadaniu. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć własnego bloga!
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.