tudzież przepustowością kanałów informacyjnych. „Społeczeństwa informacyjne”, wygenerowane przez maszyny informacyjne powszechnie dostępne, definiowane zgrabnym akronimem 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji), wytwarzają, przesyłają, przetwarzają i przechowują dane. Zgodnie z definicją. „Britannica 2013 Deluxe DVD” zawiera 82000 haseł, ok. 20000 fotografii, ok. 1300 audio i wideo klipów. Wszystko to mieści się na jednej płycie DVD (4.7GB) i kosztuje tylko $29.95. To wiedza i dane rzetelne bo tworzyły je pokolenia uczonych i ludzi tworzących naszą teraźniejszość...
Dane generowane w trakcie eksperymentów w LHC (CERN) wymagają obecnie ok. 5.5 PB przestrzeni dyskowej, która jest podwajana co ok. 3 lata. Te dane to naszej cywilizacji przyszłość i współczesność, a CERN to także choćby PET (positron emission tomography) i takie trywialne wynalazki jak WWW, która trafiła pod przysłowiowe „strzechy”. Ilość informacji można dokładnie określić, znamy bowiem, dzięki teorii informacji Claude’a E. Shannona, jej miary.
Gorzej jest z jakością informacji. Nie ma sposobu by ją zdefiniować chociaż wielu próbowało, m.in. prof. Marian Mazur, który stworzył oryginalną teorię opisującą ilość i jakość informacji. Mimo to problem pozostał nierozwiązany a o wartości informacji decyduje jej użytkownik, jak przystało na bazarowy charakter naszej cywilizacji. Użytkownikami informacji są, lub mogą być, wszyscy. Google, AppleStore, Twitter, GPS, GSM czy magiel cyfrowy – Facebook, to jest coś dla mas. Ale obok jest ,,władza’’. Ogromnie pazerna, głodna informacji o wszystkim, która ma środki i je wykorzystuje by dane pozyskiwać.
W początkowych latach „zimnej wojny”, bo już w roku 1948, USA i Wielka Brytania utworzyły zręby globalnego systemu pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, do którego nieco później włączone zostały Kanada, Australia, i Nowa Zelandia, jako członkowie (Brytyjskiej) Wspólnoty Narodów. System nazwano Echelon. Ten bezprecedensowy system działa do dzisiaj i obecnie jest klasyfikowany jako wywiad gospodarczy o globalnym zasięgu. Dla „odpowiednich” czynników dane pozyskiwane przez ten system mają wartość wymierną w środkach generowanych wirtualnie przez System Rezerwy Federalnej. 6M$ bowiem był wart przetarg na dostawę samolotów dla Arabii Saudyjskiej, który przegrał europejski Airbus dzięki danym Echelon’a http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/820758.stm. W roku 2001 agencja STOA Parlamentu Europejskiego opublikowała raport „w sprawie Echelon’a” http://cryptome.org/echelon-ep-fin.htm. Potem jest Julian Paul Assange i jego WikiLeaks a teraz Edward Snowden i PRISM. I co dalej?
Najnowszy DLP expert można bezpłatnie pobrać tutaj
Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy zarejestrować się na stronie
Aktualności
Budowa Centrów Przetwarzania Danych
Infrastruktura właściwa dla większych CPD
Infrastruktura fizyczna CPD - wyposażenie Data Center
Najnowocześniejsze centrum danych IBM w Polsce
Backup w Data Center
HP Moonshotsystem - skok na Księżyc i jeszcze dalej!
Case study - pierwsza tak zaawansowana integracja w Polsce
Big Data - kilka słów o bezpieczeństwie
Nowoczesne Data Center - Onet.DataCenter
Normy poziomu dostępności TIER
Nowoczesne Data Center - Linxdatacenter
Bezpieczna i oszczędna serwerownia
Ochrona danych osobowych w administracji publicznej
Bezpieczne systemy dla Data Center - Windows Server 2012
Czyszczenie data center
Bezpieczeństwo centrów przetwarzania danych
Big Data wymaga stosowania wydajniejszych rozwiązań
SAN vs. NAS
Ontrack EasyRecovery w akcji - historia pewnego przypadku
PR
LA
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.