Stypendia przyznano w ramach programu „Nowe technologie dla dziewczyn” dedykowanego młodym kobietom wiążącym swoją przyszłość z branżą technologiczną. Inauguracja projektu i wręczenie stypendiów odbyło się we wtorek w gdańskim oddziale Intela, w którym firma prowadzi centrum badawczo-rozwojowe.
Stypendia w wysokości 12 tys. zł. odebrało 20 studentek. „Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania, bo – choć projekt skierowany był do studentek z konkretnych siedmiu uczelni, zgłosiło się do nas ponad 600 kandydatek” – powiedział PAP Juliusz Kornaszewski z firmy Intel. Dodał, że niektóre ze stypendystek zostaną zaproszone na płatne staże w firmie.
Oprócz wsparcia finansowego, stypendystki otrzymają też pomoc merytoryczną: każdą z uczestniczek programu opiekować się będzie wyznaczony do tego pracownik firmy Intel. „Mentor lub mentorka pomogą studentkom ustalić ścieżkę rozwoju – na podstawie własnego doświadczenia, potrzeb rynku czy oczekiwań pracodawców doradzą, np. w jakim kierunku się kształcić” – powiedział PAP Kornaszewski.
Jak poinformowała firma, program „Nowe technologie dla dziewczyn” jest pierwszym w kraju tego typu przedsięwzięciem mającym na celu zachęcenie pań do pracy w informatyce. W realizacji projektu pomaga też Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która już wcześniej angażowała się w projekty mające na celu popularyzację studiów technicznych wśród kobiet. Fundacja realizuje m.in. projekt „Dziewczyny na Politechniki”.
Przygotowany przez Fundację raport pokazuje, że od kilku lat w Polsce zmniejsza się liczba studentów na kierunkach związanych z informatyką i telekomunikacją, a kobiet jest wśród nich około 13 procent. Takie proporcje przykładają się także na zatrudnienie: jak informuje Intel, według różnych źródeł, udział kobiet pracujących w branży informatycznej wynosi od kilku do maksymalnie 15 procent.
Jak powiedział PAP Kornaszewski, w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym w ostatnim roku ilość kobiet zwiększyła się z 4 do ponad 10 procent. „Z opinii przekazanej nam przez menadżerów wiemy, że kobiety zmieniają na lepsze kulturę pracy, są spokojniejsze, bardziej analitycznie podchodzą do projektów. To niewątpliwa korzyść dla firmy” – powiedział Kornaszewski.
Do udziału w programie „Nowe technologie dla dziewczyn” zaproszono studentki studiów inżynierskich z Akademii Górniczo–Hutniczej oraz Politechnik: Łódzkiej, Gdańskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Intel zapowiedział, że tegoroczna edycja programu jest edycją pilotażową i w przyszłości program może być kontynuowany i rozszerzony o kolejne uczelnie.
PAP - Nauka w Polsce
aks/ mki/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.