Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne odgrywają coraz większą rolę w życiu społeczno-gospodarczym. Przedsiębiorstwa dostosowują się do tej zmiany, a najbardziej innowacyjne spośród nich kreują i wyznaczają trendy. Wkrótce pracownikami oraz konsumentami staną się dzisiejsi nastolatkowie, którzy czerpią informacje głównie z sieci. Dlatego też posiadanie strony internetowej jest nie tylko koniecznością, lecz także wręcz warunkiem sine qua non istnienia firm na rynku. Tymczasem aktualnie co trzecie przedsiębiorstwo własnej strony nie posiada.
Równie istotna staje się obecność przedsiębiorstw w mediach społecznościowych, które są doskonałym narzędziem do prezentacji i promocji własnej oferty, podtrzymywania relacji z klientami oraz reagowania na bieżące problemy i reklamacje. Polskie przedsiębiorstwa mają tu wiele do poprawy – z badania GUS wynika bowiem, iż z tej możliwości korzysta niespełna 22 proc. z nich. Kluczowa dla sukcesu wielu firm będzie ich obecność na urządzeniach mobilnych – smartfonach, phabletach i tabletach. Oznacza to konieczność opracowania aplikacji mobilnych, umożliwiających łatwe i szybkie skorzystanie z oferty danego przedsiębiorstwa.
Z punktu widzenia gospodarki bardzo istotne jest to, aby za rozwojem rynku podążała administracja. Z jej e-usług korzysta co prawda 88 proc. przedsiębiorców, lecz zazwyczaj poruszają się w dość ograniczonym przedmiotowo katalogu spraw. W przypadku obywateli poziom korzystania z e-administracji wynosi niespełna 27 proc., a najpopularniejszą czynnością jest poszukiwanie informacji na stronach WWW poszczególnych urzędów.
Rozwój nowoczesnej gospodarki nie przyniesie Polsce maksymalnych możliwych korzyści w sytuacji, gdy między sektorem prywatnym a administracją będą występowały tak znaczące różnice w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz w ofercie e-usług. Administracja powinna nie tylko nadążać za sektorem prywatnym, lecz także – przynajmniej w niektórych obszarach – wyznaczać trendy i przewodzić cyfrowej rewolucji. Posiada do tego niezbędne zasoby i narzędzia, chociażby wart ponad 140 mld zł rocznie system zamówień publicznych.
Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP
© APLIT Wszelkie prawa zastrzeżone.